Historia Białogóry - Jaka jest historia Białogóry? Co warto wiedzieć? Jakie ciekawostki są związane z tym miejscem?

Wioska została nazwana Białogóra w 1951 roku. Wcześniej była znana pod niemiecką nazwą: Weissenberg. Kiedy została założona? Tego do końca nie wiadomo - po raz pierwszy Weissenberg pojawia się w krzyżackich dokumentach z 1414 roku. W lutym 1945 roku Białogóra zostaje zajęta przez armię czerwoną. W latach 1954-1956 w Białogórze rozpoczęto budowę fortyfikacji, co skutkowało zamknięciem mieszkańcom dostępu do morza. Pierwsze ośrodki wypoczynkowe pojawiają się w Białogórze w latach 60-tych XX stulecia. w Kolejnych dziesięcioleciach następuje rozbudowa infrastruktury turystycznej. Dziś Białogóra obsługuje około 6000 turystów rocznie.

Z historycznych wydarzeń na terenie Białogóry warto przytoczyć bitwę morską z 1627 roku. Naprzeciw sobie stanęły okręty patrolowe króla Zygmunta II Wazy oraz 24 jednostki szwedzkiej armady, które chciały zablokować port w Gdańsku. Z bitwy zwycięsko wyszły okręty polskie, które bez wahania zaatakowały potężną flotę Gustawa Adolfa. Dowódcą sił polskich był kapitan With. To właśnie jego jednostka "Arka Noego" wyposażona w 16 dział, zadała wrogowi pierwsze poważne straty.

Zabytkowe budynki w Białogórze

Dom gospodarczy - obiekt wybudowany został w 1905 roku. Do jego budowy użyto cegły a cała konstrukcja stanęła na kamiennej podmurówce. Dom posiada niską kondygnację strychową oraz dach dwuspadowy. Otwory okienne i drzwiowe znajdują się w łukowych, ceglanych nadprożach. Na szczycie budynku umieszczono tynkowe tondo z datą budowy.

Dawna szkoła - budynek powstał w XIX wieku. Po odzyskaniu niepodległości w miejscu tym działała szkoła polska.

Dom mieszkalny - postawiony został w XIX wieku. Budynek posiada konstrukcję szkieletową, wypełnioną gliną i otynkowaną. Domek jest parterowy i posiada dwuspadowy dach z zachowaną strzechą.

Dom mieszkalny - wybudowany pod koniec IX wieku. Posiada konstrukcję szkieletową wypełnioną gliną. Cała budowla postawiona została na kamiennej podmurówce. Parterowy budynek posiada niską kondygnację strychową i dwuspadowy dach. 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0