Karwieńskie Błota - jaka jest tu plaża, co warto wiedzieć, co zwedzić?

Wioskę Karwieńskie Błoto założono prawdopodobnie na początku XVII wieku na obszarach, które przedtem określano jako bagniska niewłaściwe do zamiarów osadniczych. Dokonali tego osadnicy z Fryzji - doświadczeni w stawianiu wiosek na terenach bagiennych i zatapianych przez wodę morską. Osadę wybudowano zgodnie z holenderskimi kanonami - domy stawiano w 2 szeregach, a pobliże osuszono. Budowano tutaj domy i budynki gospodarskie w konstrukcji szachulcowej. Po dziś dzień uchował się budynek z końca XVIII stulecia - na nieszczęście został wielokrotnie przebudowany i zagubił osobisty pierwotny charakter. Potomkowie "Olendrów" zamieszkiwali te obszary aż do 1945 r. - kiedy to zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po uprzednich kolonistach pozostały w tej okolicy szczątki cmentarza. Odległość tej wioski od Białogóry wynosi 13 km w lini prostej. 

Karwieńskie Błota - najciekawsze atrakcjeCMENTARZ EWANGELICKI

Cmentarz ewangelicki - założony w połowie XIX wieku, w 1990 roku wpisany do rejestru zabytków. Powstał na planie prostokąta otoczonego głogowym żywopłotem. Na terenie cmentarza zachowały się ruiny murowanego grobowca z drugiej połowy XIX wieku oraz szczątki
nagrobków - najstarszy z 1848 roku. Obecnie cmentarz nie jest użytkowany. Znajduje się w Karwieńskich Błotach Pierwszych wśród nieużytkowanych pól.  

REZERWAT PRZYRODY WIDOWO

Na Mierzei Kaszubskiej między Dębkami, a Karwieńskimi Błotami II położony jest leśny rezerwat przyrody "Widowo". Rezerwat jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 97,10 ha. Powstał w 1999 roku i obecnie obejmuje fragment wybrzeża morskiego z zespołem form wydmowych - wydmy paraboliczne, wały i pagóry wydmowe, wydmy paraboliczne, niecki i rynny deflacyjne oraz nadmorskie bory i sosnowo - dębowe lasy.

ŚCIEŻKI ROWEROWE

W nadmorskim Karwieńskim Błocie, dla osób lubiących aktywny wypoczynek polecamy jazdę na rowerze. Nie brakuje tu bowiem ścieżek rowerowych. Ścieżki doprowadzą nas do plaży, lasu oraz rezerwatu Widowo. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu.

Ostatnia aktualizacja - wrzesień 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.bialogora.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0